MEDAL HYPATII

Hypatia z Aleksandrii – (ur. ok. 355 lub 370 r., zm. w marcu 415 r. w Aleksandrii) – aleksandryjska filozofka neoplatońska, matematyczka; córka Teona z Aleksandrii. Zwana również „męczennicą nauki”. Legenda przypisuje Hypatii wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru. Zginęła z powodu uprawianej nauki i dokonanych odkryć, które podważały nauki ówczesnego kościoła.

Medal Hypatii to nagroda przyznawana przez Inicjatywę Wolna Nauka osobom, instytucjom i organizacjom zasłużonym dla promocji i popularyzacji nauki oraz walczącym z pseudonauką. Medal jest przyznawany w celu wyróżniania i promocji osób, instytucji i organizacji społecznych, które mają szczególne osiągnięcia w zakresie wspierania i popularyzowania nauki i naukowców, a także popierania wysiłków mających na celu walkę z pseudonaukowymi teoriami i działaniami. Celem przyznawania nagród jest także popularyzacja i promocja działalności społecznej.
Medal Hypatii to nagroda honorowa, a zatem nominowani i laureaci nie ponoszą i nie otrzymują z tego tytułu jakichkolwiek gratyfikacji finansowych, mogą natomiast wykorzystywać fakt przyznania nagrody w materiałach promocyjnych i reklamowych.
W czasach powszechnego negowania odkryć naukowych i roli nauki w naszym codziennym życiu, szczególnie ważne jest rzetelne promowanie wiedzy naukowej i prowadzenie walki z pseudonauką i jej szkodliwym wpływem na decyzje wielu ludzi. Taka postawa nie jest łatwa. Wymaga odwagi w twardym stawianiu na naukę i nieustępliwości w tłumaczeniu trudnych zagadnień. Cierpliwości w reagowaniu na agresję i pewności siebie w emocjonalnych debatach. Na takli wysiłek stać nielicznych. To właśnie dlatego zwolennicy pseudonaukowych teorii i propagatorzy teorii spiskowych odnoszą tak znaczące sukcesy. Są w stanie zaangażować się całym sercem w ich głoszenie i głośne przekrzykiwanie prawdziwych naukowców.
Naszym celem jest nagradzanie tych nielicznych, rzetelnych i odważnych naukowców, popularyzatorów i dziennikarzy walczących z pseudonauką, często pomimo fali agresji i niesłusznych zarzutów, których padają ofiarami. To właśnie oni zasługują na docenienie i wskazanie innym za wzór.
Medal Hypatii jest przyznawany przez kapitułę, w skład której wchodzą osoby zaproszone przez organizatorów wydarzenia. Wręczenie nagrody odbywa się podczas uroczystej Gali, odbywającej się w grudniu każdego roku.