OD REDAKCJI

Musimy walczyć z pseudonauką i upowszechniać prawdziwą wiedzę naukową.

To banalne stwierdzenie staje się skomplikowanym problemem i trudnym do osiągnięcia celem gdy zdamy sobie sprawę z tego jak mało osób wie czym jest nauka, jak pracują naukowcy i jak budują to co nazywamy wiedzą naukową, oraz czym nauka różni się od pseudonauki czy antynauki. Kwestie te komplikują się jeszcze bardziej gdy zdamy sobie sprawę, że wiele pseudonaukowych lub paranaukowych przekazów skrzętnie się maskuje, udając naukę lub przybierając pozory racjonalności i naukowości.

Dlatego właśnie postanowiliśmy jedną z aktywności Inicjatywy Wolna Nauka poświęcić tłumaczeniu różnic miedzy pracą naukowców, a działaniem sprytnych mistyfikatorów i zwykłych oszustów.

Będziemy starali się pokazywać nie tylko najważniejsze wyróżniki nauki i tłumaczyć jej funkcjonowanie, ale także demaskować oszustwa lub pseudonaukowe teorie. Pomocne będą w tym materiały multimedialne, które będziemy dla Was przygotowywać.

Na łamach tego serwisu pojawią się także przydatne w popularyzacji nauki i upowszechnianiu wiedzy naukowej linki, opisy wydarzeń i porady dotyczące tego typu działań, przygotowywane przez ludzi na co dzień zajmujących się tą problematyką.

Ważnym elementem naszej aktywności stanie się również wskazywanie tych osób, organizacji i instytucji, które skutecznie walczą z pseudonauką i promują naukę. To im będziemy przyznawać Medal Hypatii, jako wyraz naszego uznania i zachęty do dalszej działalności.

Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia z nami tego serwisu. Zapraszamy także do wsparcia nas w organizacji takich akcji jak Medal Hypatii czy innych wydarzeń, które będziemy organizować. Jeśli zajmujesz się popularyzacją nauki, demaskowaniem pseudonaukowych bzdur czy jesteś specjalistą w zakresie teorii nauki, napisz do nas koniecznie lub ślij do nas swoje teksty.

kontakt@wolnanauka.org

 

Autorzy treści znajdujących się na stronie:

dr Andrzej Ćwiek

Marta Alicja Trzeciak

dr Marysia Woźniak

dr Piotr Kołodziejczyk